Yumuşatma Üniteleri

Yer altındaki katmanlarda mevcut olup su içinde çözünen mineraller, özellikle kalsiyum ve magnezyum tuzları, suda sertliğe neden olurlar. Suyun sertliği ise kireçtaşı oluşumuna neden olur ve su sistemlerine, boylerlere, elektrikli ev aletlerine, vana ve musluklara zarar verir.

Su sertlik değeri 15°f (150 ppm) üzerinde olduğu durumlarda su yumuşatma cihazı kullanılması gerekmektedir. Suda çözünmüş olan kalsiyum ve magnezyum tuzlarının fazlası özel sentetik reçineler vasıtasıyla giderilmektedir. Bir yumuşatma cihazı kireçtaşı probleminin giderilmesinde kesin çözümdür.

Su yumuşatma cihazı iki ana bölümden oluşur. Birincisi reçine kolonu, ikincisi sürekli yapılacak rejenerasyonlar için gerekli tuz kabıdır. Ayrıca cihazın verimini korumak için rejenerasyon periyotlarını kontrol eden bir kontrol paneli, hidropnömatik vanayı kumanda etmektedir.

Yumuşatma cihazları, kullanımı oldukça kolay ve yenilenmiş olan 3 farklı şekilde programlanabilen kontrol paneliyle donatılmıştır.

  • Timer ET 500: sadece zaman göre programlanabilir
  • Timer VT 1000 ve VT 2000: zaman göre rejenerasyon yapar ya da arıtılmış suyun hacmi reçine kapasitesini doldurmuşsa programlandığı zamandan önce rejenerasyona geçebilir
Kabin Tip Yumuşatmalar Kolon Tip Yumuşatma Üniteleri Endüstriyel Yumuşatma Üniteleri